Sve o majstorskom ispitu i pismu u Crnoj Gori

1 Isplati li se biti majstor u Crnoj Gori

Zvanje zanatskog majstora je garancija kvaliteta, orijentisanosti na klijente i pouzdanosti za njih ali i sigurnosti za Vas da svoje proizvode i usluge nećete plasirate ispod njihove vrijednosti. Ovo znate Vi, to znamo mi, kao i Vaši klijenti!

 

Postoji još mnogo razloga da postanete majstor/ka. Iako Vam naša Komora još uvijek ne može omogućiti nacionalno priznat majstorski certifikat, jer politika u Crnoj Gori još nije spremna da prenese javna ovlašćenja na struku ali ga i ne traži uprkos zakonskim odredbama, mi smo za Vas ipak osigurali međunarodno priznati certifikat izjednačivši majstorske kvalifikacije sa njemačkim standardima! 

 

Ako ste spremni za akciju, onda je ova stranica pravo mjesto za Vas.

1.1 ZAŠTO DA POSTANEM majstor/ka?

  • jer već imate svoju firmu i želite se razlikovati od konkurencije,
  • nemate svoju firmu ali imate dugogodišnje radno iskustvo u zanatu i želite zasnovati sopstvenu egzistenciju (osnovati svoju firmu),
  • želite ostvariti vrhunac karijere u svom zanatu,
  • želite osigurati stabilno i raznovrsno radno mjesto za sebe kao poslodavac ili biti šef/ica zaposlenima,
  • želite preuzeti etablirano preduzeće na tržištu umjesto osnovati novo,
  • želite savladati sve neophodne stručne, poslovne i obrazovne izazove,
  • želite slobodan pristup unutrašnjem tržištu Evropske unije a to znači: prekogranično pružanje usluga, poslovni nastan ili pristup tržištu rada za rukovodće pozicije u zanatskim firmama,
  • želite pristup visokoškolskom obrazovanju u inostranstvu,
  • steći pravo da koristite naziv MAJSTOR
  • želite raditi u svoje ime za svoj račun, odnosno zarađivati novac u svojoj firmi pod svojim uslovima,
  • želite preuzeti budućnost u svoje ruke,
  • znate da je svaki zanat zlata vrijedan. 

Majstorsko pismo je najznačajniji žig kvaliteta, stručne kompetentnosti i povjerenja u zanatstvu.

 

Majstor/ka zna kako da poveća vrijednost svog rada, poboljša svoje prihode, ispuni knjigu narudžbi a iznad svega da svoje proizvode ili usluge NE PRODA ispod vrijednosti.

 

Majstori/ke nisu samo priznati eksperti u svom zanimanju i ne prednjače samo u smislu znanja i sposobnosti, nego umiju i da obrazuju i formiraju sopstveni stručni kadar.

 

Majstori/ke umiju uspješno da vode, preuzmu ili osnuju preduzeće, da nude i razvijaju individualne proizvode i usluge i da pridobiju klijente kvalitetnim radom i profesionalnom uslugom.

 

Oni/e znaju da naprave karijeru, novac, izgrade autoritet, preuzmu odgovornost i donose odluke koje diktiraju trendove.

 

Na kraju krajeva, majstori/ke formiraju sopstveni kadar. To znači da osoba koja prenosi znanja i vještine na svoje učenike/ce, ne mora brinuti o nedostatku kvalifikovanih radnika. Kako? Tako što im kvalifikovani i sposobni saradnici/e postaju motivisani zaposleni i što zna da se na njih mogu osloniti prilikom širenja biznisa.

 

Budite ponosni na svoje rezultate! Fleksibilnost, ustrajnost i motivacija – sve su to vidljiva obilježja iza kojih stoji majstorsko pismo u evropskom poimanju ovog zvanja.

 

Svako ko je postigao/la izvanrednu kvalifikaciju u svom zanatu, ima sve razloge da bude zadovoljan sobom. Osim toga, diploma majstora je vrlo cijenjena u društvu - i to ne samo u Crnoj Gori, već u cijeloj Europi.

 

Uzmite svoju budućnost u svoje ruke! Mi ćemo Vam u tome rado pomoći.

2 Šta je majstorsko pismo,

Majstorsko pismo je onaj uokvireni certifikat, koji privredni subjekti u Evropi džne na najvidljivijem mjestu.

 

Majstorsko pismo znači da ste osposobljeni/a da samostalno vodite zanatsko preduzeće i obučavate učenike i saradnike (m/ž/r).

 

Njime potvrđuje da Vi kao majstor/ka raspolažete svim teorijskim i stručnim znanjima u svom zanatu a to je uslov za prekogranično pružanje usluga ili poslovni nastan u EU.

2.1 Koji su Uslovi za izlazak na MAJSTORSKI ispit

Naša Komora primjenjuje interne odredbe iz našeg zvaničnog predloga novog Zakona o zanatstvu (05.10.2023. https://bit.ly/Zakon-o-zanatstvu_Draft_220905), koji smo uputili Vladi i svim političkim partijama na usvajanje, kao i prelazne uredbe iz odjeljka 4.

 

One su kompatibilne sa njemačkim propisima zbog kvaliteta majstorskog ispita i njegovog internacionalnog priznavanja.

 

- Ako ste vlasnik (m/ž) zanatskog preduzeća ili samostalni preduzetnik (m/ž/r),

 

- ako imate dugogodišnje radno iskustvo kao zaposlena osoba u nekom od zanata iz Priloga A i Priloga B na gornjem linku,

 

- ako želite osnovati ili voditi privredni subjekat u odobrenom zanatu za koji Vam je potrebno majstorsko pismo,

 

- ako imate diplomu visoke škole i višegodišnje radno iskustvo u nekom od tzv. odobrenih zanata i želite osnovati svoj privredni subjekat ili preuzeti (kupiti) i voditi neki drugi,

 

čestitamo!

 

Vi ispunjavate sve uslove da dobijete dozvolu za izlazak na majstorski ispit.

 

 

Za tzv. slobodne zanate i djelatnosti slične zanatu, majstorski ispit nije obavezan. To znači d5a majstorsko pismo nije uslov za osnivanje i/ili vođenje privrednih subjekata. Međutim, ako se ipak odlučite da pohađate majstorske kvalifikacije i položite majstorski ispit u ovim zanatima, to će Vam otvoriti najbolji mogući put u egzistencijalnu samostalnost.

 

Majstorskom ispitu prethode majstorske kvalifikacije. To je serija obuka koje su utemeljene na uredbama zasnovanim na stručnoj slici odnosno opisu znanja i vještima koje majstor/ka mora imati da bi dobio/la majstorsko pismo. Njih određuju i predlažu strukovna udruženja a usvaja naša Komora.

 

 

Naš je savjet da ne učite biznis na svojim greškama i plaćate ih bespotrebno iz svog džepa, već da polaganjem majstorskog ispita osigurate sebi sve što je potrebno za pobjedu u tržišnoj utakmici. Osim toga, dobijate i mnoge karijerne šanse da radite na rukovodećim pozicijama u drugim privrednim granama.

 

 

Majstori/ke koji polože naš majstorski ispit, mogu dakle pružati prekogranične usluge u zanatstvu u Njemačkoj i širom Evrope, a uz dopunsko polaganje npr. njemačkih pravnih propisa, mogu steći i pravo na poslovni nastan i/ili pristup tržištu rada na rukovodećoj poziciji.

 

Drugim riječima, naša Komora Vam je već omogućila korišćenje ključnih tekovina EU i to prije nego što je Crna Gora dužna da uradi u procesu pridruživanja. Podsjećanja radi, to su slobode: kretanja ljudi, kapitala, roba i usluga.2


3 Kako se postaje evropski majstor u Crnoj Gori?

Crnogorski majstorski ispit (CMI), koji organizuje nvo Zanatsko-preduzetnička komora Crne Gore, koncipiran je po uzoru na njemački majstorski ispit. Time smo Vam omogućili najviši kvalitet ali i priznavanje kvalifikacija u slučaju prekograničnog pružanja usluga na jedinstvenom evropskom tržištu, mogućnost poslovnog nastana u nekoj od članica EU ili pristup tržištu rada na rukovodećim pozicijama u evropskim zanatskim privrednim subjektima.

 

Pravni osnov za to je poseban "Memoranduma o saradnji na postepenom dostizanju istovjetnog zanatskog obrazovanja i majstorskih kvalifikacija" sa njemačkom Zanatskom komorom iz Koblenz-a, koji smo potpisali 30.06.2015. godine https://bit.ly/MoU_HWK-ZanaPredaK_Majstorski-ispit.

 

Ovim Sporazumom je omogućeno da zvanje majstora može steći svako:

 

1) Ko položi sva četiri dijela majstorskog ispita ili nedostajući dio CMI, koji ne može biti priznat po automatizmu:

  • Prvi dio: Stručna praksa (važi za 130 zanata)
  • Drugi dio: Stručna teorija (važi za 130 zanata)
  • Treći dio: Privredne, trgovačke i pravne osnove (zajednički dio za svih 130 zanata)
  • Četvrti dio: Stručna i radna pedagogija (zajednički dio za svih 130 zanata)

2) Ko položi III. i IV. dio CMI i bude oslobođen od I. dijela CMI na osnovu dugogodišnjeg radnog iskustva koje se dokazuje:

  • rješenjem o registraciji firme i izvodom iz Centralnog Registra Privrednih Subjekata Crne Gore (CRPS)
  • radnom knjižicom i ugovorom o radu iz kojih se nedvosmisleno može zaključiti vrsta zanata i opis radnog mjesta,
  • portfolijom, dnevnicima rada i protokolima izrade

3) Ko položi III. i IV. dio CMI i bude oslobođen od II. dijela CMI na osnovu diplome visoke stručne škole uz dostavljen plan i program obuke za dotično zanimanje iz kojeg se nedvosmisleno može zaključiti podudarnost sa zahtjevima iz II. dijela CMI odnosno Stručne teorije koja je predviđena za dotični zanat.

 

Redosljed pohađanja majstorskih kvalifikacija i polaganja majstorkog ispita nije bitan. Dijelovi III i IV CMI su jednaki za sve zanate. Trajanje i sadržaj I. i II. dijela CMI zavise od dotičnog zanata za koji se želi položiti majstorski ispit.

 

Kurseve za pojedinačne zanate (za dijelove I i II) organizuju Zanatsko-preduzetnička komora Crne Gore u saradnji sa strukovnim udruženjima. Kurseve za III. i IV. dio majstorskog ispita, koji su identični za sve zanate, organizuje nvo Zanatsko-preduzetnička komora Crne Gore.

 

Majstorski ispit se polaže ispred Ispitne komisije, koju imenuje Zanatsko-preduzetnička komora Crne Gore na predlog svojih strukovnih udruženja. Ispitna komisija se sastoji od dva majstora i jednog posloprimca iz dotičnog zanata, jednog predstavnika privrede i jednog predstavnika školstva (ako škole žele delegirati svog predstavnika).

 

Uslov za izlazak na majstorski ispit je dakle dopuštenje koje izdaje nvo Zanatsko-preduzetnička komora Crne Gore. Nakon uspješnog polaganja sva četiri dijela CMI (ili oslobođenja od pojedinih dijelova), majstorski ispit se smatra položenim za dotični zanat i kandidatu / kandidatkinji se dodjeljuje majstorsko pismo i zvanje majstora / majstorke.

4 Uredbe za polaganje majstorskog ispita

1) Uredba o majstorskom ispitu

 

2) Uredba o dozvoli za izlazak na majstorski ispit i opštem ispitnom postupku u zanatstvu i djelatnostima sličnim zanatu

 

3) Uredba za III. I IV. dio majstorskog ispita u svim zanatima i djelatnostima sličnim zanatu (proizvodna ekonomija i radna pedagogija)

 

4) Uredbe o stručnom izgledu majstorskih ispita i ispitnim zahtjevima za I. i II. dio za sada su donesene samo za sljedeće zanate:

4.1 Ženski i muški krojač / stručna praksa i stručna teorija 

4.2 Fotograf

 

Uredbe o stručnom izgledu majstorskih ispita za I. i II. dio ostalih zanata biće donesene kako budu pristizale prijave za iste i kako se budu formirala strukovna udruženja koja su ključna za donošenje standarda, formiranje ispitnih komisija i sprovođenje praktičnog dijela majstorskog ispita.

5 Cijene priprema i polaganja majstorskih ispita u Crnoj Gori

Pripreme za majstorski ispit mogu biti:

 

1) besplatne ako sami savladate sve sadržaje iz skripti koje ćemo Vam dostaviti nakon prijave.

2) niske ako se odlučite učiti iz video materijala (u pripremi)

3) pune ako učestvujete na online ili fizičkim obukama uz predavače.

Dio

Naziv

Cijena

Dio I:

Praktični ispit

252,- Eura

Dio II:

Stručno teorijski ispit

200,- Eura

Dio III:

Privredni, trgovački i pravni ispit

156,- Eura

Dio IV:

Stručni i radno-pedagoški ispit

156,- Eura

Zavisno od zanata na cijenu I. dijela majstorskog ispita treba dodati troškove ispitnog materijala.

 

Cijena majstorskog ispita je određena Uredbom Zanatsko-preduzetničke komora Crne Gore, kao i visina taksi za odobrenje izuzeća od polaganja dijelova majstorskog ispita, ponavljanje dijela majstorskog ispita ili odustajanje od CMI.

 

VAŽNO! Uplate za svaki dio CMI uključujući dijelove majstorskih kurseva vrše se pojedinačno ili u cijelosti i najkasnije 15 dana pred početak ispita / kursa. U slučaju da kandidat (m/ž/r) odustane od učešća, koje se saopštava pisanim putem, ZanaPredaK će vratiti novac umanjen za taksu obrade, odnosno čitav iznos u slučaju otkazivanja kursa ili ispita uslijed više sile.

 

Sve uplate se vrše na žiro račun nvo Zanatsko-preduzetničke komore Crne Gore 520-10790-06 uz punu naznaku predmeta uplate.

6 Cijene pripremnih kurseva za III. i IV. dio majstorskog ispita

Cijene pripremnih kurseva za III. i IV. dio majstorskog ispita uz predavače su:

 

Dio

Naziv

Cijena

Dio III:

Privreda, pravo i porezi

1250,- Eura

Dio IV:

Stručna i radna pedagogija

500,- Eura

Varijanta A) Puno radno vrijeme: Kurs za III. i IV. dio majstorskog ispita traje oko 7 nedjelja. Radi se od ponedjeljka do petka. Dnevna nastava se odvija od 08:00 do 16:45 h i obuhvata 350 školskih časova.

 

Pripremni kurs za III. dio majstorskog ispita traje oko 5 nedjelja i obuhvata 250 časova.

Pripremni kurs za IV. dio majstorskog ispita traje oko 2 nedjelje i obuhvata 100 časova.

 

ZanaPredaK planira organizovati godišnje 6 redovnih pripremnih kurseva. Oni počinju u januaru, krajem februara / početkom marta, u aprilu, junu, septembru i oktobru.

 

Varijanta B) Pripremni vikend kursevi se organizuju jednom godišnje. Oni počinju u septembru i traju do kraja februara / početka marta iduće godine. Nastava se održava ponedjeljkom, srijedom i petkom od 18:00 - 21:00 h i subotom čitav dan. Planom su predviđene i radne 2 sedmice sa punim radnim vremenom.

 

PLAN RADA:

08:00 - 09:30 h

09:45 - 11:15 h

11:30 - 13:00 h

13:30 - 15:00 h

15:15 - 16:45 h

 

Majstorski kursevi u obje varijante organizuju se online ili u gradovima iz kojih potiče najveći broj učesnika (m/ž/r).

7 Cijena pripremnih kurseva za I. i II. dio majstorskog ispita

Ukoliko kandidati nemaju dugogodišnje radno iskustvo bilo kao samostalno registrovane zanatlije (m/ž/r) ili kao zaposleni posloprimci uz odgovarajući broj godina radnog staža radi automatskog priznavanja I. dijela majstorskog ispita, odnosno ukoliko nemaju diplomu srednje ili visoke stručne škole za dotični zanat radi automatskog priznavanja II. dijela majstorskog ispita, oni moraju proći pripremne kurseve za polaganje I. i II. dijela majstorskog ispita koji koštaju 5 €/h.

 

Dio

Naziv

Cijena

Dio I:

Stručna praksa

5,- Eura / času

Dio II:

Stručna teorija

5,- Eura / času

Tačan broj časova za I. i II. dio majstorskog ispita zavisi od zanata do zanata. U prosjeku se radi o 800 školskih časova.

 

Cjelodnevni majstorski kursevi za I. i II. dio traju oko 16 nedjelja. Cijena školskog časa iznosi 5,- Eura po času plus troškovi materijala, alata i prostorija/radionica, koji takođe variraju od zanata do zanata.

 

Ako imate dodatnih pitanja, rado ćemo Vam ih odgovoriti? Kontaktirajte nas na tel. 069 202 957 ili Email zanatskibiro@gmail.com. Možete se informisati i preko naših strukovnih udruženja.

Platforma za pripremu i polaganje majstorskih ispita

Klikom na link Majstorske Akademije možete provjeriti svoju spremnost za izlazak na III. i IV. dio majstorskog ispita kao i na II. dio majstorskog ispita za fotografe i krojače visoke mode (m/ž/r).